Vyber řešení

Aktuality

SODATSW podporuje projekt Stop násilí

4. března

Naše společnost podpoří projekt Stop násilí realizovaný Preventivně informační skupinou Policie České republiky v Novém Jičíně ve spolupráci s Městem Nový Jičín a Novojičínským deníkem. Tématem je agresivita, nenávist, násilí a šikana nejen na školách. Cílovou skupinou jsou žáci druhých stupňů základních škol a studenti prvních a druhých ročníků středních škol a učilišť na Novojičínsku. Cílem projektu je vyvolat diskuzi mezi žáky a studenty na toto téma. Do soutěže vypsané v rámci projektu věnuje SODATSW ceny pro tři školy autorů vítězných prací, a to pro každou školu multilicenci software Správce učebny včetně auditních modulů na 1 rok zdarma.

 

Připojili jsme se k akci Den bezpečnějšího internetu 2013

1. března

V letošním roce jsme se zařadili do skupiny organizací, které podporují Den bezpečnějšího internetu. Dlouhodobě se věnujeme osvětě v této oblasti. Pro základní i střední školy jsme uspořádali řadu soutěží s touto tematikou. K akci jsme se připojili tím, že jsme na svých webových stránkách zveřejnili její logo, a především jsme věnovali cenu do soutěže, kterou v rámci akce organizuje Národní centrum bezpečnějšího internetu. Jeden z výherců od nás dostane roční multilicenci řešení Správce učebny včetně auditních modulů. Pomůžeme tak zabezpečit provoz a zefektivnit výuku v IT učebnách vítězné školy.

 

Žáky při surfování na internetu nehlídají ve třetině základních škol

5. dubna

Dvě třetiny základních škol kontrolují své žáky při používání internetu. Pouze 22 % z nich registrují pravidelné pokusy studentů navštívit webové stránky se závadným obsahem. Vyplývá to z unikátního celorepublikového průzkumu společnosti SODATSW, který v březnu zmapoval stav IT učeben a zabezpečení počítačů na českých školách.

Podle průzkumu společnosti SODATSW jsou žáci většiny základních škol při surfování na internetu monitorováni. Nevhodný obsah přitom blokuje 51 % z nich. Žáky na školních počítačích nejvíce láká právě internet, možnost vyhledávání informací, používání e-mailu nebo sociálních sítí. Čtvrtina studentů zase oceňuje možnost používání multimédií pro editaci fotografií, videa či hudby. Statistiky navíc ukázaly, že pouze 6 % žáků vyhledává školní počítače kvůli hrám.

„V českém prostředí chybí ucelená data o stavu zabezpečení počítačů na českých školách. Právě proto jsme se rozhodli provést průzkum, který ukázal, že chybí komplexní přístup pro ochranu počítačových sítí. V mnoha případech je navíc nespravují odborníci, což je pochopitelně riskantní,“ sdělil Martin Hanzal, výkonný ředitel společnosti SODATSW, která vyvíjí řešení pro zabezpečení a snadnou správu počítačového vybavení ve školách. „Překvapivým zjištěním pro nás bylo zejména to, že ředitelé škol zpravidla nemají detailní představu, k jakým účelům jsou školní počítače využívány,“ doplnil Hanzal. Kompletní zprávu o průzkumu si můžete stáhnout zde

 

Po lednovém úspěchu chystáme dubnové školení

20. února

Máme za sebou úspěšné školení, které se konalo 13. - 14. ledna v Hotelu Kozí Horka. Účastníci se na něm podrobně dozvěděli, jak funguje produkt Desktop Security System AreaGuard z pohledu uživatele i administrátora. Rádi bychom vám touto cestou ještě jednou poděkovali za příjemnou atmosféru a pozitivní hodnocení obsahových bloků.

Další možností pro rozšíření Vašich znalostí a obzorů bude připravované dubnové školení Desktop Management System OptimAccess. Půjde již o 14. technické školení správy a implementace tohoto produktu. Opět se na vás těšíme v příjemném prostředí Hotelu Kozí Horka na břehu Brněnské přehrady. Toto dvoudenní školení je vhodné pro všechny zákazníky, kteří chtějí prohloubit nebo osvěžit svoje znalosti s ovládáním a nastavením produktu.

OptimAccess Solution je základním stavebním kamenem našich řešení USB pod kontrolou, Efektivní IT management či Personální audit. Školení se koná 6-7. Dubna, jeho součástí je i neformální workshop a raut, při němž prodiskutujeme různorodé zkušenosti, náměty a varianty použití. Více informací o školení a nezávaznou přihlášku najdete www.sodatsw.cz

 

Průzkum: počítače běží stovky hodin zbytečně

9. února

Společnost SODATSW provedla šetření u dvou tisíc českých firem z SMB sektoru, které se zabývalo efektivitou vyžívání výpočetní techniky v podnicích. Průzkum ukázal, že zaměstnanci po skončení pracovní doby často zapomínají vypínat počítače, čímž významně zvyšují spotřebu elektrické. Jediný počítač je zbytečně spuštěn 120 hodin měsíčně. Přitom podnik, který vlastní sto počítačů, může správným vypínáním snížit náklady na elektrickou energii  o 5 760 Kč, pokud je spotřeba jedné pracovní stanice 120 W a cena 4 Kč za kW. „Tuzemské podniky zatím neovládají nástroje pro zefektivnění chodu svých kanceláří. Když chtějí ušetřit, nejčastěji sáhnou k personálním změnám. Přitom snížit náklady je možné prostřednictvím auditu používání firemních počítačů,“ sdělil Martin Hanzal, výkonný ředitel společnosti SODATSW. Všem podnikům proto doporučuje využít řešení Efektivní IT management, které společnost SODATSW nabízí. „Díky auditu odhalí nejen zbytečně vynakládané peníze do elektrické energie, ale také za nákup nevyužívaného IT vybavení nebo nadbytečně tištěné dokumenty, čímž sníží zátěž životního prostředí,“ dodal Hanzal.

 

Aféra WikiLeaks dokazuje nutnost šifrování dat

5. ledna

Tajné informace, které nedávno zveřejnil server WikiLeaks, hýbou celým světem. Neplní jen rubriky zahraničního zpravodajství, ale i titulní stránky novin. „Všude jsme masírování nutností používání antivirů, spywareů a dalších bezpečnostních prvků. Přitom každý zásadní únik informací vzniká jejich nedovoleným kopírováním. Tím, že se k úložišti dat dostane někdo nepovolaný. Problém je tedy v tom, že tato úložiště nejsou chráněná, a to ani v nejstřeženějších sítích,“ uvedl ředitel společnosti SODATSW Martin Hanzal. Podle něj aféra WikiLeaks ukazuje, jak je důležitě používat vhodné šifrovací nástroje, které chrání obsah dokumentů. Ve správně použitém šifrovacím systému nemá totiž k obsahu dokumentů přístup administrátor nebo osoba s vyššími přístupovými právy. „Šifrovací prostředky většinou nespravují administrátoři, ale lidé starající se o bezpečnost, vnitřní kontrolu nebo personalistiku. Případně je za zpřístupnění dat odpovědný manažer nebo vedoucí pracovník,“ vysvětlil Hanzal .

 

Změna programu technické podpory

14. prosince

Začátkem prosince jsme po téměř dvou letech pozměnili Program Technické podpory SODATSW. Zareagovali jsme tak na cenné podněty, které jsme dostali o vás, našich klientů. Díky tomu vzniká nová skupina úrovně technické podpory: BASIC+. Technická podpora bude tedy nabízena již v 5 různých úrovních: BASIC, BASIC+, STANDARD, PREMIUM, VIP. Nová skupina BASIC+ je určena pro zákazníky s platnou službou maintenance, jejichž výše nedosahuje 5.000 Kč bez DPH/rok a tudíž nemohli být zařazení do úrovně STANDARD. BASIC+ mimo jiné obsahuje právo přístupu do Klientské zóny SODATSW (http://kz.sodatsw.cz), jehož cílem je zpřístupnění Knowledge base pro všechny zákazníky s platnou maintenance.  

 

Školení Desktop Security System AreaGuard

2. prosince

Několik volných míst ještě nabízíme na našem školení o produktu Desktop Security System AreaGuard. Na dvoudenní akci, která se koná 13. - 14. ledna, se podrobně dozvíte, jak produkt funguje z pohledu uživatele i administrátora. Naše řešení vám díky šifrování a monitoringu profesionálně zabezpečí data nejen uvnitř instituce, ale i na všech přenosných mediích. Školení pořádáme v hotelu Kozí horka v krásném prostředí Brněnské přehrady. Více informací o školení a nezávaznou přihlášku najdete zde.

 

Update aplikace OptimAccess Report

15. listopadu

Vyšší rychlost a efektivita. Tato vylepšení přinese na konci listopadu souhrnný update webové aplikace OptimAccess Report Center. V rámci revize databáze jsme optimalizovali části reportů (Hromadné vyhodnocení aplikací a Internetových stránek). To umožnilo dosažení vyšší rychlosti a efektivity vyhodnocení dat. V rámci podpory novějších operačních systémů jsme přidali možnost automatické instalace webové části na IIS 7.0 (Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2) jak na 32bit, tak 64bit systémech. V rámci optimalizace jsme ošetřili i některé známé chyby.

 

Přenášejte data bezpečně

2. srpna

Současné technologie na českém trhu dostatečně nepokrývaly přenos dat z úložišť nacházejících se mimo organizaci do perimetru organizace. Jedná se o situaci, kdy je potřeba data bezpečným způsobem přenést do vnitřního systému např. pomocí USB flash disku. Mnoho výměnných zařízení sice obsahuje utility umožňující zabezpečit data pomocí hesel, ale tato řešení jsou velmi proprietární a omezené. nezaručují dostatečnou bezpečnost a nečitelnost dat mimo organizaci.

Přesně tuto problematiku řeší nový modul AreaGuard Picker, z řady produktů Desktop Security System AreaGuard. AreaGuard Picker umožňuje zabezpečit data ukládaná na USB flash disk nebo přenášená pomocí http/s symetrickým šifrovacím klíčem chráněným certifikátem organizace. Jednorázový klíč potřebný k dešifrování informací je zabezpečen veřejnou částí certifikátu, a není tedy možné data dešifrovat bez přítomnosti privátní části. Ta je k dispozici pouze v perimetru organizace, například na čipové kartě zaměstnance. Aplikace obsahuje i celou řadu dalších bezpečnostních funkcí

Personální audit

Kontrola a sledování práce zaměstnanců

více

Datový trezor

Online šifrování dat

více

USB pod kontrolou

Monitoring přenosných disků

více

Efektivní IT management

Snížení nákladů na údržbu sítě

více

Správce učebny

Údržba a kontrola počítačů ve školách

více